unutkanliga-iyi-gelen-besinler

Ne yazık ki unutkanlık günümüzde 7’den 70’e herkesin sorunu haline gelmiş bulunmakta. Git gide artan sorumluluklar, çevresel faktörler, yaş, stres ve bunun gibi diğer bir çok etken unutkanlığa sebep olmaktadır. Peki zihnimizi kuvvetlendiren ve unutkanlığa iyi gelen besinler hangileridir? Hemen inceleyelim.

 

1.Ceviz
Şeklinden de benzetildiği üzere ceviz tıpkı beyni andırır. İçeriğinde çok fazla omega 3 içerdiğinden dolayı ceviz zihni güçlendirir ve zihin açıklığı sağlar. Günde tüketilen 3 ceviz zihnimizi kuvvetlendirmeye yarayacaktır.
2.Kuru Üzüm
Kuru üzüm zihni kuvvetlendirip unutkanlığı giderir. Tüketilmesi halinde birebirdir.
3.Balık
Balığın hafıza ve beyin için ne kadar yararlı olduğunu bilmeyen kimse yoktur. İçerisinde bolca omega 3 içermesi haliyle unutkanlık sorunu azaltır. Alzheimer(bunaklık) gibi hastalar için tüketilmesi şiddetle önerilen bir yiyecektir. Haftada en az 1 kere yenmesi tavsiye edilir.
4.Ispanak
Ispanak mineraller açısından zengin bir yiyecektir. İçinde folik asit bulunur ve bu sayede unutkanlığı azaltıp zihni güçlendirir.
5.Yeşil Çay
Kafein içeren yeşil çay, konsantrasyonu arttırır ve zihni güçlendirir. Antioksidan özelliğiyle hafızayı koruma konusunda faydalıdır.
6.Elma
Elma, bir antioksidan çeşididir ve hafıza için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.
7.Brokoli
Brokoli, C vitamini açısından oldukça zengindir. Hem hafızaya hem de diğer bazı hastalıkların çaresi için brokoli ideal bir besindir.
8.Fındık
E vitamini, hafızayı güçlendirmek için oldukça gerekli bir vitamin çeşididir ve bunu fındıkta fazlasıyla bulabilirsiniz. Dolayısıyla fındık bu konuda oldukça yararlı bir besindir.
Bu yiyeceklerin yanı sıra B6, B12 ve folik asit gibi B vitaminlerini, içerisinde demir olan kırmızı et, kuru baklagiller, yeşil sebzeler gibi besinleri de tüketmek beyin ve hafıza için oldukça yararlı olacaktır.