siroz-hastaligi-nasil-tedavi-edilir

Bilindiği üzere karaciğer sirozu ; karaciğerde meydana gelip ciddi komplikasyonlar meydana getiren karaciğerin işlevinde kalıcı hasarlara yol açan bir hastalıktır . Karaciğer vücudumuzun çöp kutusu gibidir. Tüm ilaçların kullanımı sırasında ortaya çıkan yan etkileri inhibe eder. Glikozu glokojene dönüştürerek depo eder. Safra salınımı ile sindirimi sağlar, protein ve enzimlerin çalışma ortamını düzenler ve su üretir. Hormon salınımı ile büyük bir yere sahiptir. Bundan dolayı karaciğer em büyük lenfatik organ olduğundan dikkat edilmelidir. Peki, siroz hastalığı nasıl tedavi edilir ?
Siroz hastalığı;aşırı alkol kullanımı, yağlı yemek tüketimi, hepatit hastalığı türevleri genel nedenleri arasında yer alır. Siroz hastalığı oldukça dikkat edilmesi ve tedavisinde özen gösterilmesi gereken bir hastalıktır. İlerlemenin olduğu kişilerde karaciğer kullanılamaz duruma gelebilir bunun sonucunda karaciğer nakli yapılması gerekebilir. Uygun doku ve donör bulunmadığı takdirde hastanın yaşamını devam ettirmesi sıkıntılı ve pek mümkün değil maalesef.
Siroz hastalarının genel olarak uygulaması gereken belli başlı kurallar vardır. Bunları sıralayacak olursak; öncelikle alkolden kesinlikle uzlaşma durulmalı. Alkolü uzaklaştırmak karaciğeri çok yorar ve kapasitesini aşar. Ağır spor ve egzersizden, tuzlu yemekten uzak durmalı, tuzsuz diyet uygulanmalı ,tuz kullanımı ödemi arttıracağından batında şişlik oluşacaktır. Hepatit B ye bağlı siroz da antiviral ilaçlar kullanılmalı. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için tedbirler alınmalı. Siroz kalıcı olduğundan dolayı kesin tedavi uygun dokuda birinden nakil olmaktır. Tüm bu öneriler sirozu kesin tedavi etmez sadece ilerlemesini önler.