sac-yaglanmasi-ve-tedavisi

Saç yağlanması çoğu insanda görülür. Yağlı cilt daha çok sağlıklı olduğu söylenir fakat bu yağın ileri boyutta olması insanı rahatsız edebilmektedir. Örneğin saçları yağlı olan insanlar sürekli yıkanmak zorunda kaldıklarını düşünürler aslında öyle değil fazla suya maruz kalan saç yağ dengesini bozar. Bu sefer saçlar daha fazla yağlanır. Şimdi sizlere saç yağlanması ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Saçın yağlanmasının sebebi canlı derilerin ve kılların çok olduğu bölümde daha çok gerçekleşir. Çünkü tiroit bezleri genellikle saçta koltuk altında bikini bölgesinde ve bu bölgelere daha yakın olan bölümlerde yer alır. En çok saçın yağlanmasının sebebi kıl oranı vücudumuzda en çok kafa yapımızda olduğu için en çok saçlarımız yağlanmaya maruz kalır. Bunların dışında kalıtsal nedenlerde bu konuda etki eder yada bulunduğunuz yerin mevsim şartları, stres, sigara alkol kullanımı da yağlanmaya etki eder. Aslında saçlarımızın yağlı olması çevresel faktörlere karşı örneğin rüzgarlı tozlu veya güneş ışıklarına karşı korur. Saç tellerinin dipten uca kadar üzerine gelebilecek her türlü zararlı maddeyi içine almadan dışarıda tutar. Ama aşırı yağlı saçlarda kolay kolay şekil almadığı için bu bizi huzursuz edebilir. Anlayacağınız gibi yağlı saçlar sadece bayan değil erkeklerinde ortak bir sorunudur. Şimdi size yağ oranını en aza indirebileceğimiz tedavilerden bahsedeceğim.
Yağlı saçlara sahipseniz kesinlikle sürekli saçınızı yıkamayın. Ayrıca çok sıcak suyu saçınıza temas ettirdiğiniz zaman Sebum oranını artırmış olursunuz. Buda ne anlama gelir yağlı saçlarınızın dengesini bozarak daha da yağlanmasına sebep olursunuz. Saçlarınızla da oynamamaya, el atmamaya dikkat edin elinizdeki yağlar saça geçip daha da yağlanır. Saçlarınızı ön kısmınıza da getirmeyin yüzünüzdeki yağda saçlara etki eder.  Yağlı saçlar için en iyi ve en doğal yöntem yıkandıktan sonra bir kovaya su koyup içine sirke o bile yoksa bir veya iki tane limon suyu sıkarak saçınızı durulayın.