kalp-atislarinda-duzensizlik-neden-olur

Kalbimiz hakkında bilmemiz gereken kurallar vardır. Bunlarda ciddi anlamda sağlımız için önemlidir. Kalp atışlarında yani ritminde düzensizlik olması ileri boyutta sağlımızı tehdit altına alır. Bir diğer adıyla da görülen Aritmi yani kalbimizin dış kısmındaki iletkenlerin düzenli kasılmasını sağlayamamak ta denir. İlk olarak bu şekilde tanı koymamalıyız. Belki de o an üzüntüden yada çok fazla sevinçten de olabilir. İleri boyutta hissediyorsanız hemen size en yakın sağlık kuruluşuna yada doktorunuza başvurmanızda fayda var. Dünya standartlarına göre kalp hızı dakikada 60-100 arasındadır bunun altında veya üstündeyse bir problem yaratabilir. Peki, kalp atışlarında düzensizlik neden olur ?
Öncelikli olarak genetiğimize bakıyoruz ailede kalp rahatsızlığı var mı diye. Diğer adıyla ırsi kalp hastalığı olabilir mi? Geçmiş yıllarınızda geçirmiş olduğunuz herhangi kalp hastalığı yada ciddi bir rahatsızlıkta hasar bırakmış olabilir. Kalp kapakçıklarındaki kaslarla alakalı sorunda olabilir Sigara ve ya alkol kullanımı da ciddi anlamda bunu tetikler. Şimdi gelelim bu rahatsızlıkta ki şikayetlere. Eğer ciddi anlamda nefes darlığı çekiyorsanız. Kalbinizde yumruk gibi batmalar oluyorsa baş dönmesi ve bayılma gerçekleşiyorsa. Bunlar yerine şikâyetsizce doktorun müdahalesiyle de ortaya çıkabilir. Bu hastalığın teşhisi doktorun istemesiyle beraber kalp şeridi çekilir EKG, efor testi, ritm ölçme cihazlarıyla teşhis sonuçların ardından doktor tarafından konulabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinde şu yönde olur; ilk olarak ortam değişikliği belki daha yararlı hale gelebilir. Ayrıca sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durulmasıyla başlanabilir
Buda etki etmiyorsa eğer ilaç tedavisine düzenli olarak başlanır. Son olarak ise elektrik şoku ardından ameliyatla beraber yapılan ritm kontrolü adı altında piller takılabilir.

Paylaş
Önceki İçerikMeme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?