kalp-agrisinin-nedenleri

Vücudumuzda bazen bir şeyler yolunda gitmez. Bu yüzden de Vücudumuz bize sinyaller verir. Ağrılarla, yaşanan değişikliklerle bunu belli etmeye çalışır. Birçok ağrının bazı sebepleri vardır. Bu yazımızda da kalp ağrılarının nedenlerinden bahsedeceğiz. Kalpte yaşanan ağrılar ilk olarak akla kalp krizini getirir. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Vücudumuzda ki bazı sorunlar kalbe yansır. Tabi ki kalbimizle ilgili bir sorun da olabilir. Peki, kalp ağrısının nedenleri nelerdir ?
KALP HASTALIKLARI
Kalp Krizi: Göğüs bölgesinde olan ağrılar kalp krizi uyarısı verebilir. Bu ağrılar genellikle vücudun üst kısmında ya da mide bölgesinde görülür. Başka belirtileri de nefes darlığı, aniden kaygılanma, aşırı terleme, mide bulantısıdır.
Kalp Kası İltihabı: Bu sorun genellikle kalp krizi ile karıştırılabilir. Çünkü belirtileri aynıdır. Fark olarak kalp krizinde damar tıkanıklığı yaşanırken, kalp kası iltihabında tıkanma olmaz.
Hipertrofik Kardiyomiyopati: Halk arasında kalp yetmezliği diye adlandırılır. Kalp ağrısının yanında baş dönmesi ve nefes darlığı da görülür.
Kalp Zarı İltihabı: Kalbimizi çevreleyen bir zar bulunmaktadır. Bu zar bazı sebeplerden dolayı zarar görüp, iltihaplanabilir. Bu da kalp ağrısına sebep olabilir.
AKCİĞER HASTALIKLARI
Zatürre: Akciğer rahatsızlıklarından biri olan zatürrenin oluşturduğu ağrılar kalp ağrısına da sebep olur.
Göğüs Zarı İltihabı: Akciğer zarı iltihabı nefes alırken ya da öksürürken göğüste ağrılara neden olur.
KAS HASTALIKLARI
Kaslarla ilgili bir rahatsızlık sonucu da kalpte ağrılar olabilir.
Diğer Nedenler ise; yemek borusunda ki bazı hastalıklar, safra kesesi rahatsızlıkları, kaburgada incinme olması kalp ağrılarına neden olabilir.