istahsizlik-neyin-belirtisidir

İştahsızlık genellikle fazla önemsenmeyen bir durumdur. Lakin uzun süren iştahsızlık bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Dolayısı ile iştahsızlığa eşlik eden diğer bulgular doğru bir şekilde incelenmeli ve doktor tarafında tahliller yapılmalıdır. Şimdi, iştahsızlık neyin belirtisidir bir bakalım.
İştahsızlığa neden olan bazı faktörler var. Öncellikle iştahsızlık psikolojik neden ötürü oluşabilir. Ani ölüm kayıpları, ayrılıklar, iş kaybı gibi durumlarda iştahsızlık sık sık yaşanmaktadır. İştahsızlığa neden olan diğer faktörlerin başında ise vitamin eksikliğidir. Özellikle çinko ve demir eksikliği iştahsızlığa neden olan sebeblerin başında geliyor. Bu durumda yapılan tahliller sonucunda kullanılan ilaçlarla iştah durumu düzeltilebilir. İştahın kaybolmasına neden olan mide ve bağırsak problemleri de ciddi oranda kişileri olumsuz etkiliyor. Mide ve bağırsaklarda oluşan yaralar, ülser gibi sorunlarda iştahsızlık kendini gösterebilir. Çünkü oluşan gaz hissi ve sürekli mide bulantısı iştahı kapatacaktır. İştahsızlık bazen ciddi kanser türlerinde de ortaya çıkıyor. Dolayısı ile iştahsızlık durumu iki haftadan uzun süre devam ediyorsa, ciddiye alınarak gerekli tetkiklerin yapılması doğru olacaktır. İştahsızlık beyin ile ilgili bir bölümdür, bu yüzden beyin tümörlerinde bile kişilerde iştahsızlık durumu yaşanıyor.
Basit gibi görünen iştahsızlık pek çok durumda ortaya çıkıyor. Genellikle herkes hayatında en az bir kere bu sorun ile karşılaşmıştır. Önemli olan bilinçli bir şekilde davranarak, gerekli durumlarda uzman kişilerden yardım alabilmektir. İŞtahsızlık durumu bazen fizyolojik, bazen ise psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Vitamin eksikliği, hava değişim, mide ve bağırsak sorunlarında olduğu gibi, ciddi kanser türlerinde de iştahsızlık yaşanabilir.