ishal-yapan-yiyecekler-nelerdir

Besin zehirlenmesi, bakteriyel enfeksiyonlar ve bazı ilaçların yanı sıra bazı besinlere olan hassasiyet de ishale sebep olabilmektedir. Örneğin süt içerisindeki laktoz kimi kişilerde ishale sebep olmaktadır. Laktozun sindirim sisteminde sindirilememesinden kaynaklanan bu sorun süt içen kişide gaz, karın ağrısı ve ishale sebep olur. Besinlerin yanı sıra alkol ve sigara tüketiminin aşırı olması da ishale sebep olabilmektedir. Bu durumların yanı sıra ishale sebep olan bazı yiyecekler vardır, vücudunuzun hassasiyetini gözeterek, neyin siz de ishale sebep olduğunu öğrenebilirsiniz. Şimdi, ishal yapan yiyecekler nelerdir bir bakalım.
*Acı biber içerisindeki çapsa icin maddesi metabolizmayı hızlandırır ve ishale sebep olabilir.
*Özellikle patates cipsi gibi yağlı besinler, sindirimi hızlandırdığı için ishale sebep olabilmektedir.
*Sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcı içeren besinler de tıpkı sütteki laktozun sindirilemediği gibi bağırsaklarda sindirilemez ve ishale sebep olur. Aldığınız ürünlerin içerik kısmından bu maddelerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
*Özellikle bakliyat, lahana, karnabahar, brokoli, bezelye ve soğan gibi gaz yapan besinler de ishale sebep olabilmektedir.
*Fazla alkol tüketimi gibi kafein tüketimi de bağırsak hareketlerini artırdığı için ishale sebep olabilmektedir.
*Lif içeriği zengin çiğ meyve ve sebzeler, fındık gibi yemişler de ishale sebep olabilmektedir. Ayrıca meyve tüketiminin fazla olması da içerdiği früktoz şekerinden dolayı ishale sebep olmaktadır.
Besinlerin yanı sıra antibiyotik, kemoterapi ilaçları; ülseratif kolit, çölyak ve Chorn hastalıkları gibi bağırsak hastalıkları ve et, tavuk, balık, süt ve yumurta gibi besin zehirlenmeleri de ishale sebep olabilmektedir.