ishal-nasil-gecer

İshal, bağırsak hareketlerinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Dışkının cıvık ve sulu şekilde bir gün içinde üç defadan fazla gerçekleşmesi şeklinde tanımlanır. İshal; karın ağrısı, ateşlenme, halsizlik, susuzluk ile baş gösterir. Genellikle çevresel faktörler nedeniyle gerçekleşse de bir çok sebepten dolayı ishal olunabilir. Gerektiğinden uzun sürdüğünde çok daha farklı rahatsızlıklara sebep olur. Peki, ishal nasıl geçer ? Özellikle vücudu susuz bıraktığı için öncelikli olarak kişiyi halsiz bırakır. Evde basit yöntemler uygulayarak ishali tedavi etmek mümkündür.
-Muz, potasyum açısından son derece zengindir. Sindirimi kolaydır ve vücudun kaybettiği minerali geri kazandırır. Muz tüketerek ishali tedavi etmek mümkündür.
-Yarım limon suyuna bir kaşık Türk kahvesi ekleyin. Ve bu karışımı tüketin. İshal için kahve ve limon son derece kuvvetli etki sağlar. Bu karışımı tükettikten sonra hemen su içmemeniz tavsiye edilir.
-Havuç da ishal tedavisini sağlayan doğal yöntemlerdendir. Havucun kabuğunu soyun. Bir tencereye su ve havucu koyarak kaynatın. Yumuşayan havucu ezin ve püre haline getirin.15 20 dakika aralıklarla bir tatlı kaşığı kadar tüketin.
-Bal, antibakteriyel özellik içerir. Bu özelliğiyle ishale neden olan bakterilere karşı savaş açar. Oda sıcaklığındaki bir miktar suyun içine istediğiniz miktarda balı karıştırın. Gün içinde aralıklarla bu balı azar azar tüketin. Bal, ishal konusunda etkili çözümlerden biridir.
-Elma sirkesi antiseptik özelliktedir. İshale neden olan bakterilerin oluşumuna engel olur. Bağırsakların düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Yemek yedikten sonra bir bardak suyun içine doğal elma sirkesinden bir çay kaşığı kadar ekleyin ve bu suyu tüketin.