hipermetrop-nedir-ve-belirtileri

Göz hastalıkları ve göz bozuklukları ciddiye alınması gereken konulardır. Eğer gözlerinizde ileriyi yada yakını görmede sıkıntılar var ise doktora giderek teşhis koydurtmalısınız. Şimdi sizlere hipermetrop nedir ve belirtileri nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

Hipermetrop ;göz korneasında oluşan yaşam kalitesini düşüren bir göz hastalığıdır. Merceğe ve korneaya gelen ışınların merkezin arka kısmında uzunluğu ve kısalık oranını sağlanamaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Daha çok yakını net görememe, uzağı iyi görme hastalığı olarak bilinir. Hipermetropluk; genetik yatkınlık ve aile bireylerinde bulunmasından dolayı, çevresel bir erkenden dolayı veya bir hastalığa bağlı olarak oluşur. Gözlerde yanma, kuruluğa bağlı ağrı, bir yere odaklanma sonucu gözlerde yorulma ve bulanıklaşma ile görmede bozukluk, dikkatin dağılması, yakındaki bir cisme odaklanırken görüntünün gidip gelmesi şekilde bulanıklık gibi belirtiler ve şikayetlerle teşhis edilir. Doktor eşliğinde yapılan göz muayenesi ile kesin tanı ve tedavi belirlenebilir. Hayatın her evresinde, her yaşta karşımıza çıkabilecek olan bu hastalık günlük işlerde aksaklığa, yaşamsal faaliyetlerde pasifleşmeye, işte, okulda verimde azalmaya ve konsantre olmada birçok soruna yol açar. Söz konusu hastalık hayati organlarımızdan biri olan gözlerimizi hedef aldığı için bu tip sıkıntıların oluşması kaçınılmazdır. Keza gözlerimiz hayatımız demek.
Tabi ki her hastalık tedavi edildikten sonra kişide bir nebze olsun iyileşmeye gider. Eski günlük aktivitelerine geri dönüş sağlanabilir. Hipermetrop tedavisinde ise gözlük ve kontakt lenslerde ince mercek kullanılarak görüntü kalitesi sağlanır. Bazı kişilerde ve özel durumlarda gözlük numarası 4 ve hatta 6 ya kadar çıkmaktadır. Bu gibi hastalarda ise lazer tedavisi ve ameliyat ile göz faaliyetlerini tekrar iyileştirme sağlanabilir.

Paylaş
Önceki İçerikİshal Yapan Yiyecekler Nelerdir ?