gripten-korunmak-icin-dogal-besin-onerileri

Soğuk havalar ve mevsim değişiklikleriyle birlikte yakamızı bırakmayan gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek şart. Bunun için ise bol bol antioksidan besinleri tüketmek ve vücudumuzu dirençli kılmak gerek. İşte sizlere gripten korunmak için doğal besin önerileri;
-Mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek bağışıklık sistemimizi gripten korumak için en etkili yollardandır. Çeşit çeşit tüketilen taze meyve ve sebzeler ihtiyacımız olan A, C ve E vitaminlerini vücudumuza kazandırır. Bunun yanında selenyum, çinko, magnezyum gibi mineraller ile omega 3 ve 9 yağ asitlerinin de alımı arttırılmalıdır.
-C vitamini grip için olmazsa olmaz korunma yöntemlerindendir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırır. Portakal, mandalina, yeşil biber, tere, roka, limon, kivi, ıspanak ve maydanoz C vitamini deposudur.
-A vitamini de enfeksiyona karşı etkili koruyuculardandır. Yumurta, havuç, brokoli, balık yağı, ıspanak, marul ve domates birer A vitamini deposudur. Orta boy bir patates, günlük A vitamini ihtiyacının iki katını karşılar. Zeytinyağı ve fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega 9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini korur.
-Bal ve sarımsak da özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken, şifa yaratan besinlerdir. Sarımsak çok faydalı bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini çok güzel korur. Bal ise soğuk algınlıklarına karşı boğaz ve bronşlardaki rahatsızlıkların iyileştirilmesinde fayda sağlayan doğal bir ilaçtır.
-Fındık, ceviz, fındık, kırmızı et, karaciğer gibi besinler çinko kaynağıdır. Çinko eksikliği gribe davetiye çıkartır. Bu nedenle bu besinleri yeterince tüketmek bağışıklık sistemine fayda sağlar.