gozalti-torbalari-nasil-gecer

Gözlerin hemen altında oluşan hafif şişlikler zaman içerisinde yaşında ilerlemesine bağlı olarak daha yaygın görülür. Gözaltı torbalarının oluşmasında yaş faktörünün yanı sıra, stres, yorgunluk, uyku düzensizliği ve genetik faktörler de etkilidir. Bu nedenler dışında gözaltı şişliklerinin nedeni alerjik bir reaksiyonda olabilir. Peki, gözaltı torbaları nasıl geçer ?
Gözaltı torbalarının giderilmesinde en etkili yöntem uyku düzenine dikkat etmektir. Uyurken başınızın altına bir yastık daha ekleyerek birkaç gün başınız hafif dik şekilde uyuyun. Bu uyku şekli gözaltında sıvı birikmesini engelleyecektir. Gözaltı torbalarının giderilmesini sağlayacak diğer bir yöntem ise soğuk kompleks uygulamasıdır. Evde rahat uygulanabilecek en basit ve etkili yöntemlerden biridir. Temiz bir bezi soğuk su ile nemlendirerek gözünüzün üzerine hafif basınç yaparak birkaç dakika uygulayın. Soğuk kompleks uygulamasını temiz bir bezin içerisine buz koyaraktan yapabilirsiniz. Soğuk kompleks gözaltı dokularının hızlı bir şekilde sıkılaştırılmasını sağlar.
Gözaltı torbalarının giderilmesinde bilinen en yaygın ve etkili yöntemlerden biri de gözaltı torbalarının üzerine çay konulmasıdır. Çay, gözaltında oluşan iltihabı alarak gözaltı torbalarının giderilmesini sağlar. Eğer evinizde poşet çay kullanıyorsanız, kullandığınız poşet çayı buzdolabında soğuyana kadar bekletin. Poşet çay soğuduktan sonra gözlerinize yerleştirip 20 dakika bekletin. Süre sonunda gözlerinizi iyice yıkayın. Eğer poşet çay kullanmıyorsanız çayın demli kısmını buzdolabında soğutun. Pamuğu soğuyan çayda ıslatın ve gözlerinize yerleştirip 20 dakika beklettikten sonra gözlerinizi iyice yıkayın. Salatalık dilimi uygulaması ile de gözaltı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz. İnce salatalık dilimlerini gözünüze yerleştirip 15 dakika bekletin ve daha sonra iyice yıkayın.